Фермерство на фронтирі: ловити кращу ціну на зерно та мати надійного партнера

01 травня 2024, 05:46 1475

У Згурівському районі на Київщині, коли держава у 90-х почала виділяти земельні ділянки для ведення сільського господарства, місцеві жителі скористалися можливістю та започаткували фермерський рух. Один із таких — Микола Зубков, який господарює вже понад 30 років.

На початку 90-х колишній директор школи отримав перші 50 га та заснував у селі Турівка фермерське господарство «Риск». Зараз в обробітку має вже до 1 тис. га.

Нині ФГ «Риск» — затишне обійстя за «американським» типом на околиці села. Великий дім, де проживає вся родина, й тут же поруч — сховище для зерна, техніка, невелика кролеферма, поля. Все на тих перших 50 га зручно впорядковане та підготовлене до старту сезону. 

propData.content.image
Микола Зубков, власник ФГ «Риск»

Коли виділяли землю, односельці казали: на землі не багатим, а горбатим станеш. Але тоді був такий час, що в школі були малі зарплати, велика інфляція, тож вирішив спробувати створити щось своє, працювати у сільському господарстві. Спочатку справді було важко: без потужної техніки, необхідних знань і навичок. Але потім потроху справа пішла — відкрили магазин у селі, почали займатися тваринництвом, мали невелике підсобне господарство. Згодом односельці почали здавати паї в оренду. Так і розширились.

Зараз працюють усією родиною — до справи залучені донька та син, хоча займатися сільським господарством не планували. Син Олег хотів організувати власний бізнес у Києві, але, повернувшись після навчання у село, вникнув у справу й так тут і залишився. Тож нині донька Миколи Зубкова займається юридичними питаннями та взаємодіє з пайовиками, а син узяв на себе організаційні питання щодо роботи на полях та техпарку.

Війна та перевірка надійності партнерів 

Великим випробуванням стало повномасштабне вторгнення. Перші місяці лінія захисту проходила недалеко від господарства. Хоча самим було несолодко у той час, та захисникам допомагали, як могли — із облаштуванням і… борщем, бо саме його просили хлопці готувати. 

«Зараз ми вже перелаштувалися та увійшли в робочий ритм, а в перший рік війни була повна невизначеність: не розуміли, як діяти далі, чи засівати поля. Саме був час виїжджати в поле, а над головою літали снаряди. Трактористів відразу забрали у ЗСУ, і до сьогодні вони захищають Україну. Тож із працівниками нині складно. Беремо на техніку зовсім молодих хлопців до 23 років, у яких це перша робота, та навчаємо всьому. Інша категорія наших працівників — передпенсійного віку», — розповідає Микола Зубков.

Але проблема у ФГ «Риск» виникла не лише кадрова, але, як і в більшості агропідприємств, не вистачало обігових коштів для придбання матеріально-технічних ресурсів. Як розповів фермер, на допомогу прийшла компанія Ukravit, представник якої приїхав у господарство і запропонував підтримку. 

propData.content.image
Микола Зубков, власник ФГ «Риск»

До війни ми частково вже використовували продукти Ukravit, десь рік мали співпрацю. А вже у воєнний період, коли підприємство було в скрутному становищі, компанія запропонувала допомогу. Незалежно від того, як ситуація складеться далі, чи вдасться зібрати врожай, чи ні. І ця підтримка з боку Ukravit дала можливість нам не зупинитися.

Так поступово за чотири роки у ФГ «Риск» перейшли на використання 90% продуктів Ukravit від загальної кількості ЗЗР, які застосовуються. Фермер зазначає, що за цей період переконалися, що препарати від Ukravit — це зручно, прогнозовано і надійно, а ці три складових дуже важливі в агробізнесі.

У новий аграрний сезон із програмою кредитування оборотного капіталу

Фермерське господарство на початку весняної посівної скористалося програмою кредитування від «Укргазбанку» та Ukravit.

«Зараз беремо за програмою кредитування оборотного капіталу від «Укргазбанку» та Ukravit гербіциди, фунгіциди, посівний матеріал соняшнику та кукурудзи. Програма дуже зручна для аграрія — на 6 місяців під 0,01%. Цього часу достатньо, щоб посіяти, виростити, зібрати урожай і вчасно розрахуватися», — розповідає Микола Зубков. 

«Укргазбанк» та Ukravit пропонують вигідні умови фінансування для аграріїв: кредит до 60 млн грн на закупівлю засобів захисту рослин, мікродобрив та насіння від Ukravit можна отримати в «Укргазбанку» за ставкою під 0,01% на перших 9 місяців. Важливо, що кредит аграрії можуть отримати без застави за фінансування на суму до 8 млн грн, а також доступний широкий спектр продукції від найбільшого українського виробника препаратів для хімічного захисту сільськогосподарських культур.

propData.content.image
Тетяна Корнієнко, директорка департаменту малого та середнього бізнесу «Укргазбанку»

Такі програми зараз особливо важливі для підтримки агровиробників, які у найскладніших умовах відновлюють і розвивають бізнес. Ми допомагаємо фермерам забезпечити достатній обсяг урожаю, зберегти виробничий потенціал та підвищити конкурентоспроможність. А підтримка клієнтів мікро- та малого агробізнесу, які попри все не зупиняють свою діяльність у сучасних реаліях, — одне з ключових завдань нашого банку.

Перехід на культури з меншим обсягом у логістиці

Озимина цього року у ФГ «Риск» перезимувала добре, після відновлення вегетації її відразу підживили сульфатом амонію, нині в роботі — захист посівів. 

Загалом за останні два роки господарство перейшло на культури з меншим обсягом у логістиці: скоротили посіви кукурудзи, замінивши її соєю, також більше почали сіяти озимої пшениці. Соняшник лишили без змін, адже мають поблизу переробника, якому постачають зібраний врожай.

У фермерському господарстві використовують якісний насіннєвий матеріал, зокрема, по соняшнику та кукурудзі працюють із компанією RAGT Semenсes. Цього року насіння підприємство теж отримало за програмою кредитування від «Укргазбанку» та Ukravit.

propData.content.image
Олександр Кобець, менеджер з маркетингу компанії RAGT Semenсes

Компанія RAGT Semenсes активно співпрацює із Ukravit, щоб завдяки якісному насіннєвому матеріалу надати змогу аграріям вирощувати заплановані врожаї та утримувати рентабельність. А це є особливо важливим нині. Саме завдяки такому партнерству та синергії, які забезпечує Ukravit як виробник ЗЗР та добрив, банк — як фінансовий партнер та наша компанія RAGT Semenсes як постачальник якісного насіннєвого матеріалу, є можливість вистояти фермерам на фронтирі.

Цього сезону на полях ФГ «Риск» будуть сіяти високоврожайний класичний гібрид соняшнику ранньостиглої групи РЖТ Волльф. Він вирізняється високою посухостійкістю та доброю комплексною толерантністю до хвороб. Має швидкі темпи росту та високу стійкість до вилягання. Характерною особливістю гібрида є високий вміст олії — до 56%.

Також для посіву обрали РЖТ Ліпеккс — це середньоранній гібрид кукурудзи (ФАО 290) з високим потенціалом урожайності. Має відмінну посухостійкість, швидкий стартовий ріст і високу холодостійкість. 

За словами Миколи Зубкова, в нинішній ситуації вводити нові культури в сівозміну не планують, оскільки це потребує техніки, знань та освоєння технологій вирощування. Тож сівозміна лишається сталою: пшениця, соняшник, кукурудза, соя.

Крім того, за роки роботи зібрали хороший парк техніки для обробітку наявного земельного банку, і введення додаткових культур потребувало б його розширення, а це зараз складно. Єдине, що на збір сої наймають комбайн, оскільки ця культура має обмежені терміни збирання.

Вчасно продати та отримати вищу ціну

Щоб мати змогу реалізувати врожай за кращою ціною, господарство обладнало достатньо потужностей для зберігання, ще й додатково облаштували під склад будівлю колишнього круп’яного цеху. Керівник упевнений, що зараз важливо дочекатися вищої ціни, щоб не спрацювати в мінус.

propData.content.image
Микола Зубков, власник ФГ «Риск»

Зараз досить нестабільна цінова ситуація на ринку. Наприклад, торік пшеницю можна було продати по 3,3 тис. грн/т, а зараз ціна більше 5 тис. грн/т. Соняшник ми теж тримали до нового року, чекали ціну, продали по 14 тис. грн/т, сою — по 16 тис. грн/т. На залишках ще трохи кукурудзи, не вдалося з осені її зібрати, адже поляки перекрили кордон, і ми не змогли завезти газ. Той газ, який купили тут, майже не горів: коли в сушарці температура має бути 120°С, він давав максимум 45°С. Тому збирали і реалізовували її цього року пізніше.

Він додає, що, за підсумками минулого року, для господарства найрентабельнішими культурами стали соя та соняшник, зважаючи на те, що його продали по 14 тис. грн/т.

Плани відновлення кролівництва 

Крім рослинництва, у ФГ «Риск» уже 10 років займаються кролівництвом. Зараз робота цього напряму призупинена, але на осінь планують відновити виробництво м’яса кролів. Реалізують делікатес у мережу магазинів «М’ясо від шефа» та київські ринки. Попит є, споживання не зменшилося.

«До війни поголів’я кролів постачали з Франції, зараз із цим проблема. Везти тварин наземними шляхами дуже дорого: лише доставка з відповідними документами та супроводом ветеринара обійдеться в 15 тис. євро», — розповідає Микола Зубков.

Загалом, попри складні обставини, фермер та його родина зберігають оптимізм, налаштовуються на новий непростий сезон, бо «нам своє робить». 


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua